Jak czyścić żaluzje okienne?

Żaluzje to jedna z najpopularniejszych osłon okiennych. Ich zadaniem jest przede wszystkim chronić pomieszczenia przed nadmierną ilością światła słonecznego. Ponadto spełniają one również funkcję dekoracyjną – stanowią ważny element wystroju wnętrza. Aby jednak służyły długo i bezawaryjnie, trzeba koniecznie dbać o nie w odpowiedni sposób – tu kluczowe znaczenie ma zaś materiał, z którego żaluzje na okna zostały wykonane.

Żaluzje z PCV i aluminium

Żaluzje z PCV bądź z innego tworzywa sztucznego nie są zbyt wymagające w kwestiach pielęgnacyjnych. W ich czyszczeniu przyda się ściereczka do kurzu oraz miękka, wilgotna szmatka namoczona w letniej wodzie z dodatkiem detergentu, może być to zwykły płyn do zmywania naczyń. Można pokusić się o umycie żaluzji w wannie, jednakże w tym przypadku sporym utrudnieniem okazuje się ich demontaż, a później montaż. Należy też pamiętać o tym, że czyszczenia wymagają nie tylko listki, ale również i dodatkowe elementy takie jak np. sznurki. W przypadku żaluzji aluminiowych do zabiegów pielęgnacyjnych używa się flanelowej szmatki – koniecznie suchej, ponieważ pod wpływem wilgoci powierzchnia aluminium ulega zmatowieniu.

Żaluzje drewniane i nie tylko

Żaluzje z tkaniny oraz skórzane zawsze czyści się na sucho, zgodnie z zaleceniami producenta, zaś modele bambusowe – na mokro, po uprzednim przetarciu ich na sucho. Zdecydowanie najwięcej uwagi trzeba poświęcić żaluzjom drewnianym. Są co prawda piękne i wprowadzają do pomieszczeń niepowtarzalny klimat, lecz ich pielęgnacja jest dość czasochłonna. Jeśli zabiegi pielęgnacyjne są wykonywane systematycznie, w zupełności wystarczająca okaże się miękka szmatka nasączona specjalnym środkiem nabłyszczającym do drewna. Jeżeli natomiast pomiędzy listami nagromadziło się sporo kurzu, trzeba go usunąć za pomocą ściereczki zamoczonej w wodzie z płynem do pielęgnacji drewna. Najwygodniej jest czyścić żaluzje zdjęte z okna – można to wówczas zrobić bardzo dokładnie. Czyszczenie żaluzji jest ważne nie tylko ze względów estetycznych – gromadzący się kurz jest szkodliwy dla zdrowia.